okolí - tipy na výlet
Sezimovo Ústí
Město rozdělené stavebně i historicky do dvou částí. Vznik Sezimova Ústí I se datuje do 13. století. Později byla ves zničena a znovu obnovena až r. 1827. V souvislosti s průmyslovou výstavbou vzniklo v roce 1939 Sezimovo Ústí II.
Na kraji původního Sezimova Ústí stojí v parku bývalá vila Edvarda Beneše (1884– 1948), jejíž součástí je i památník druhého československého prezidenta. Hrob dr. Beneše v parku je přístupný veřejnosti.
Kozí hrádek
Nedaleko Sezimova Ústí se nachází zřícenina nevelkého hradu, založeného ve 14. století a zaniklého kolem roku 1438. Ctibor a Jan z Kozího tu v letech 1412–1414 poskytli azyl náboženskému reformátorovi Janu Husovi, který zde kázal pod širým nebem, napsal Postilu a některá další díla. Zbytky hradu (obytná věž, zbytky základového zdiva a brány), jsou přístupny od května do září.
Hrad Choustník
osamělém kopci na Táborsku, poblíž stejnojmenné obce. Hrad vznikl koncem 13. století, později byl přestavěn a rozšířen Rožmberky. Zachovaly se z něj podstatní zbytky zdí a hranolová věž, odkud se naskýtá překrásný pohled do krajiny. V 17. stol. vznikl ve vesnici pod hradem zámeček, v němž prožila své mládí hraběnka Eleonora Kounicová, jíž spisovatelka Božena Němcová připsala svou knihu Babička.
.jpg)
Chýnovská jeskyně - Chýnov, Dolní Hořice
Podzemní prostory, vytvořené činností vodního toku v krystalických vápencích a amfibolitu. Od r. 1992 nár. přírodní památka. Zpřístupněny již v r. 1868 (jako vůbec první jeskyně v Čechách). Délka prohlídkové trasy 220 m (celková prozkoumaná délka 1200 m).
Křižíkova dráha Tábor-Bechyně
Železniční trať mezi Táborem a Bechyní. Vybudována na začátku 20. století a elektrifikována Františkem Křižíkem jako vůbec první trať v celém Rakousko-Uhersku
.
Lužnice
Jedna z našich nejkrásnějších a vodáky zřejmě nejoblíbenějších řek, pramení na rakouské straně Novohradských hor, v nadm. výšce 990 m. n. m. U osady Krabonoš vstupuje na české území. Celková délka 187 km (na českém území 153 km). Pravostranný přítok Vltavy (soutok těsně za Týnem nad Vltavou).
Soběslav -4,5km
zřícenina hradu
Zřícenina hradu, prvně zmiň. r. 1385 jako hrad Rožmberků. Za husitských válek dvakrát vypálen. V poděbradské době byl opevněn. Od 16. stol. chátral. Zač. 17. stol. zde byla škola, poté hrad sloužil jako sýpka, v l. 1628-1951 pivovar. Po rekonstrukci (2001-2010) je sídlem Městské knihovny.
Lom - 9 km
Zaniklý hrad, dle archeol. nálezů z období 14. -15. stol. Nedaleká ves Lom patřila ve 14. stol. k panství hradu Příběnice, za husitské revoluce obsazena Táborem, poté zdejší hrádek zanikl
Hradiště, Kotnov, Tábor -13 km
hrad
Dnes vyhlídková věž a muzeum. Hrad založil r. 1270 Přemysl Otakar II. jako součást města Hradiště. Zničený Vítkovci ho Sezimové z Ústí nechali ve 14. století obnovit. V 15. století byl již jako Kotnov zapojen do hradeb nově vzniklého Tábora. Nárožní věž je nejstarší bateriovou věží u nás.
Červená Lhota (14 km.)
zámek
Renesanční zámeček stojící na místě původní tvrze, později novogoticky upraven. Dnešní vzhled dala zámku novorenesanční přestavba v letech 1903 - 1912.
torzo hradu
Rozsáhlý areál téměř zaniklého hradu z poloviny 13. století postavený snad Vítkem a Vokem z Prčic na pravém břehu Lužnice. Hrad společně s Příběnicemi na druhém břehu Lužnice kontroloval veškerý pohyb na řece. Obsazen v r. 1420 Tábory jako majetek Vítkovců. Hrad zbořen dle smlouvy z 3. června 1437.
zřícenina hradu
Zřícenina hradu z počátku 14. století. V 16. století goticky přestavěn. Po zrušení řádu jezuitů, kteří jej používali jako letní rezidenci, byl ponechán svému osudu a změnil se ve zříceninu.
sakrální památky
Raně gotický kostel, poprvé připomínaný roku 1350. Po roce 1500 zaklenut presbytář, oprava po třicetileté válce, z té doby většina vnitřního zařízení.
most
Jediný řetězový most v Evropě v empírovém slohu postavený r. 1848, podle plánů Ing. B. Schnircha a Ing. Gassnera, byl na současné místo po kouskách přenesen z Podolska v letech 1960-1974.
věž
Věž Katovna, stojící na kameni nad jezem v Bechyni, je s největší pravděpodobností pozůstatkem bývalého opevnění. V současnosti je nepřístupná.
zámek
Původně gotický hrad z poloviny 13.století, založený Přemyslem Otakarem II. V 16. století přestaven do dnešní podoby zachovalého renesančního zámku. v součastnosti slouží jako Muzeum keramiky.
torzo hradu
Zříceniny hradu spojené se samotou mlýna v nyní již organickém celku. Ve druhé polovině 14.století je hrad poprvé připomínán jako majetek pánů z Hradce. Hrad sloužil jako opěrný bod rozsáhlých dominií pánů z Hradce a z Rožmberka. Zanikl po husitských válkách.
zaniklá tvrz
Tvrz z počátku 16. století, která roku 1820 přišla o své hrázděné patro, byla zcela zničena novostavbou v 90. letech 20. století.
pomník, památník
Sousoší Kalvarie na paměť neštěstí, ke kterému došlo 20. 6. 1753 v muničním skladu dělostřeleckého cvičiště nad Týnem nad Vltavou. To fungovalo jako základna obrany vltavotýnského mostu v letech 1749-78.
zřícenina hradu
Hrad vznikl během 13. století. R. roku 1601 byl opuštěn. V letech 1698-1699 nechal pražský arcibiskup Jan Josef Breuner postavit na místě tří vykoupených měšťanských domů nový zámek. Od roku 1956 zde sídlí městské museum.